SAÇ EKİMİ

SAÇEKİMİ

Saç ekimi operasyonu nedir? Kimlere uygulanır ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi operasyonu bir doku nakil yöntemidir. Başın arka kısmından alınan saç kökleri açılmış ya da tamamen dökülmüş bölgelere nakledilir. Operasyonlar lokal anestezi ile uygulanır. Ekim işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta operasyonun streril koşullarda; plastik cerrah, dermatoloji uzmanı ya da medikal estetik uzmanı kontrolünde ilgili eğitim görmüş sağlık personellerince ekip olarak yapılıyor olmasıdır. Şeker, tansiyon ve kalp hastalığı olanlara alakalı hekimler tarafından ciddi bir konsültasyon yapıldıktan sonra saç ekim operasyonu yapılabilir. Bunun dışında doktorun uygun gördüğü herkes ve her yaş grubuna saç ekim operasyonu uygulanabilir. Saç ekimi operasyonunun hastanelerin ameliyathane ortamında yapılması önem teşkil etmektedir.

Saç ekimi operasyonu öncesi bilinmesi gerekenler!

 • Saç ekim operasyonundan 3 gün önce alkol almayınız. ( kan sulandırma etkisi yapar )

 • Saç ekim işleminden 3 gün önce Aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakınız. ( doktorunuza danışarak bırakınız )

 • Operasyon öncesi gece uykusuz kalmayınız.

 • Operasyona gelirken önden düğmeli, fermuarlı rahat giyilip çıkarabileceğiniz giysileri tercih ediniz.

 • Operasyon öncesi Hepatit B, Hepatit C, HIV (Aids ) gibi bulaşıcı hastalıklarınız varsa saç ekim doktorunuza mutlaka bildiriniz.

 • Operasyon öncesi; geçirilen herhangi bir ameliyat, kronik bir hastalık ( kalp, şeker, tansiyon, tüberkoloz ) ya da kullanmış olduğunuz ilaçlar var ise bunları mutlaka saç ekim doktorunuza bildiriniz.

 • Operasyon öncesi kullanmakta olduğunuz lokal saç tedavilerini ( minoxidil rogaine ) en az bir hafta önce kullanmayı bırakınız.

 • Operasyona gelmeden önce mutlaka kahvaltı yapınız.

 • Eğer operasyonunuz öğleden sonra olacaksa gelmeden önce hafif yemekler yiyiniz.

 • Operasyondan 24 saat öncesi mümkünse sigara içmeyiniz. Eğer yapamıyorsanız azaltmaya çalışınız. Unutmayın ki sigara iyileşmeyi geciktirecektir.

 • Operasyondan 1 gün önce İstanbul’a gelip dinleniniz.

Saç ekimi operasyonu sonrası bilinmesi gerekenler!

 • Saç nakil işlemi sonrası başınızı herhangi bir yere çarpmamaya, kaşımamaya, kısacası ekim bölgesine herhangi bir temas olmamasına çok dikkat edilmelidir.

 • Saç ekiminden bir gün sonra başınızın arka kısmından ( donör alan ) bir miktar serumla birlikte kan sızıntısı olabilir. Saç köklerinin alındığı bölgeden operasyon sırasında verilen sıvıların sızması sonucu oluşur ve beklenen bir durumdur. Ekim yapılan bölgeye dokunmadan, sadece ense bölümünü silerek temizleyebilirsiniz. Ekim yapılan bölgede sızıntı var ise saç ekim doktorunuza başvurunuz.

 • Saç ekiminden sonra 3 gün başınızı öne eğmeyin. Efor sarf ettirecek işler ya da uzun sürecek yürüyüşler yapmayınız. Bu gibi durumlar alın bölgenizde ödem olmasına neden olabilir. Mümkün olduğunca istirahat etmeyi tercih ediniz.

 • Operasyon sonrası ilk 5 gün 45 derecelik açı ile ( yarı oturur pozisyonda ) iki yastıkla sırt üstü yatınız. Yüz üstü sağ veya sol yana kesinlikle yatmayınız.

 • Operasyondan sonra ilk 2 ay havuz, sauna, deniz, hamam ve aşırı güneşten kaçınınız.

 • Saç ekiminden sonraki ilk 2 ay içinde nakil yapılan bölgelere darbe ve top gelebilecek sporlar ( boks, uzak doğu sporları, futbol, basketbol ) ve çok eforlu sporlar ( body building, squash ) gibi sporları yapmayınız.

 • Saç ekimini takip eden ilk 5 gün cinsel ilişkiye girmeyiniz.

 • Saç ekimini takip eden dönemde antibiyotik aldığınız süreçte alkol almayınız.

 • Saç ekimi operasyonundan sonraki ilk 15 gün kesinlikle baret ve kask kullanmayınız. ( ilk 1 ay kullanmamanız tavsiye edilir. İlk 3 günden sonra güneş ışığından korunmak için şapka kullanmanız gerekirse doktorunuzun önerdiği şapkayı kullanınız.

 • Saç ekiminden ortalama 2-3 hafta sonra ekilen saçlarınız dökülmeye başlayacaktır. Bu dökülme ekilen köklerin yeni yerlerine adaptasyon sürecinde beklenen bir gelişmedir. Saç kökleri sağlam olarak cilt altında yaşar. Dökülen sadece saç telleridir. 3-4 ay sonra saç telleriniz yeniden gözle görülecek şekilde uzamaya başlar. Ekilen saçların hepsi aynı anda dökülmez ve aynı anda uzamaz. Yeni saçların uzama süreci 12’inci aya kadar devam eder ve uzayan saçlar ömür boyu dökülmez.

 • Saç ekiminden sonra 2’inci ve 6’ıncı aylar arasında saç köklerinin alındığı ve ekim yapılan bölgede görülen sivilceler normaldir. Saç ekimi sonrasında yaşanacak sürecin bir parçasıdır. Çok nadir de olsa nohut büyüklüğünde olabilen bu sivilceleri kesinlikle enfeksiyona maruz bırakacak şekilde tırnaklarınız ile kaşımamalı ve sıkmamalısınız. Bu durumda başvuracağınız ilk kişi doktorunuz olmalıdır. Gerekirse doktor kontrolünde antibiyotik pomatlar kullanılabilir.

Saç ekimi operasyonu sonrası yıkama işlemi nasıl olmalıdır?

 • Saç ekimi operasyonu sonrası ilk yıkamanız operasyonun 3’üncü günü hastanemizde, uzmanlarımız tarafından yapılacak ve size yıkama konusunda bilgi verilecektir.

 • Saç ekimi operasyonundan sonra 15 gün süre ile önerilen şampuan ve losyonu size anlatıldığı şekilde kullanınız.

 • 15 gün sonra şampuan kullanımına devam ediniz.

 • 1’inci aydan sonra size tavsiye edilen ya da saçınıza uygun olduğunuz düşündüğünüz şampuanı kullanmaya başlayınız.Saç ekiminde FUE Yöntemi nedir?

Saç ekimi operasyonunda, saçlı derinin arka ve yan bölümünden çıkarılan greftler saçsız bölgeye nakledilir. FUE tekniği ile bir seansta yaklaşık 5000 greft ( 12.000-14.000 saç teli ) nakledilebilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan işlemde ilk aşamada saç kökleri toplanır ve bu toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır. Daha sonra alınan kökler tek tek saçlanması istenilen bölgeye nakledilir. İşlem 7- 10 saat arasında sürmektedir.

Safir Uç ile yapılan FUE yöntemi nedir?

Gerçek safirden üretilen uçlar vasıtası ile saç ekiminin kanal açma aşamasında metal slit yerine safir uçlar kullanılmaktadır. FUE yöntemi ile uygulanan işlemin avantajı; saç köklerinin ekileceği bölgedeki kanallar daha küçük mikro kanallar olup işlem sonrası kabuklanma minimum düzeyde kalıp iyileşme süresi kısalmaktadır.

Safir uç ile yapılan FUE yönteminde saç kökleri lokal anestezi altında, mikro motor aracılığıyla, (çapları 0,6 - 0,7 - 0,8 mm arasında değişen ) mikro uçlar kullanılarak kökler tek tek donör bölgeden alınır. Toplanan saçlar FUE yönteminde açılan kanallara nakledilir. Ağrısız gerçekleşen yöntemle kişi daha gür ve doğal saçlara kavuşur.

Safir uç ile yapılan FUE saç ekiminin avantajları.

 • Metal slit yöntemine göre daha sık ekim yapılabilme avantajına sahiptir.

 • Safir Uç ile FUE Yönteminde ileri evrede saç dökülmesi sorunu olanlar da faydalanabiliyor.

 • Doku hasarı riski daha düşüktür.

 • Daha sık ve daha doğal bir görünüm avantajı sağlar.

 • İşlem sonrası ödem düzeyi daha düşüktür.

 • Doku iyileşmesi metal slite göre daha hızlıdır.

Tıraşsız saç ekimi nedir?

Kadınlara yönelik saç ekimi başta olmak üzere küçük alanların kapatılmasında kullanılan tıraşsız saç ekimi 500-2000 greft aralığında sınırlı kalmaktadır. Saçlar kesilmeden uygulanan yöntemde tıraşsız FUE tekniği kullanılmaktadır.Sakal ve bıyık ekimi nasıl yapılır?

Sakal ve bıyık ekimi son yıllarda en çok rağbet gören ekim işlemlerindendir. Sakal ve bıyık ekimi için kıl kökleri boyun bölgesi, ense ve elmacık kemiklerinden alınır ve seyrelen alanlara FUE yöntemi ile ekilir.

Sakal ve bıyık ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler.

 • İlk gün sırt üstü yatılmalıdır.

 • 3 gün ekim yapılan bölge yıkanmamalıdır ve sadece uzmanınızın önereceği temizleme yöntemleri kullanılmalıdır.

 • Uzmanınızın önereceği zaman doğrultusunda tıraş olma işlemine başlanmalıdır.

Kaş ekimi nasıl yapılır?

Etkileyici bir ifade ve kusursuz bir güzellik için kaşlar şüphesiz büyük önem taşıyor. Kaş ekimi işlemi de harika ve doğal kaşlara kavuşmak için en etkili ve kalıcı yöntemler arasında yer alıyor. Kaş ekimi için ensenin üst bölümünden alınan saç kökleri özel bir işlemden geçirilerek inceltilir ve kaşta seyrek olan bölüme yerleştirilir. İşlem sonrası şişlik ve hafif bir kabuklanma süreci olur ancak bir hafta sonra bölge tamamen iyileşir. Kaşlar kişiye göre 3 ila 8 ay arasında tamamen uzar. İşlem çoğu zaman tek seansta tamamlanır, bazı durumlarda ikinci seansa gereksinim duyulabilir.Saçın genetik ya da dış etkenlere bağlı çeşitli nedenlerden dolayı çıkmaması, az çıkması ya da hasar görmesi, pek çok erkek ve kadın için problem teşkil ediyor. Tıraşsız saç ekimi ile bu gibi sorunlar kolaylıkla çözülebiliyor.

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

Az bir alana ekim yapılacağı zaman sık tercih edilen tıraşsız saç ekimi işlemi; saçların hem ekim, hem de iyileşme sürecinde daha doğal bir görünüme sahip olmasını ve kişinin sosyal yaşantısına daha çabuk dönebilmesini amaçlar.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Standart saç ekiminde olduğu gibi, tıraşsız saç ekiminde de FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği kullanılır. Bu yöntemde, milimetrik özel ekipmanlar ile ense bölgesinden alınan kökler, ekimin yapılacağı bölgeye transfer edilir. Tıraşsız FUE yönteminin standart yöntemden en büyük farkı, hastanın kafasını tamamen tıraş etmeye ihtiyaç duyulmamasıdır.

Tıraşsız Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Tıraşsız saç ekimi operasyonunu takip edecek olan iyileşme süreci, yine FUE yöntemi ile yapılan standart saç ekim işleminin iyileşme sürecinden farklı değildir. Fakat tıraşlama yapılmamış olacağı için, ekim yapılan alanın gizlenmesi de daha kolay olacaktır. Ekim yapılan alanda ortaya çıkabilecek kabuklanmalar, 8-10 gün içerisinde geçer. 3 ay gibi bir zamanda sonra ise saçlar çıkmaya başlar ve 1 yılın sonunda saçlar amaçlanan görünüme kavuşur.

Long Hair Yöntemi ile Tıraşsız Saç Ekimi

Long Hair tıraşsız saç ekimi yöntemi ile hastanın kafasının tamamıyla tıraş edilmesine ihtiyaç duyulmaz. Bu yöntem ile alınacak ve nakledilecek saç kökleri tıraş edilmez ve olduğu gibi saç ekimi yapılır. Ekilen saçlar bir ay içinde dökülür ve 2-3 ay içinde tekrar uzar. Bu yöntemin önceki yöntemlere göre avantajı sonucun hemen operasyonun ardından alınmasıdır. İşlem sonrası operasyon uygulandığı hiç fark edilmez ve kişi sonucu anında görebilir.

Tıraşsız saç ekimi ile ilgili sıkça sorulan sorular

 • Tıraşsız saç ekimi kimler için uygundur?

Ekim bölgesindeki saçların kazınmasını istemeyen kişiler için uygundur.

 • Tıraşsız saç ekiminin avantajı nedir?

Saçlarını uzun kullanan hastaların saçlarını kazıtmalarına gerek yoktur. Bu nedenle sosyal hayata dönüş diğer yöntemlere oranla daha hızlı olur.

 • Tıraşsız saç ekiminin dezavantajı var mıdır?

Hastanın konforu amaçlanarak yapılan tıraşsız saç ekiminde sağlık açısından herhangi bir dezavantaj söz konusu değildir.

 • Tıraşsız saç ekimi ile ekilen saçlar dökülür mü?

Tıraşsız saç ekiminin bu noktada diğer yöntemlere göre bir farkı yoktur. Ekilen saçları ömür boyu kullananılabilir.

DHI Saç Ekimi

DHI saç ekimi (direct hair implant) operasyonu kesisiz, izsiz ve dikişsiz yapılan bir işlemdir. Bundan dolayı ekim yaptırmak isteyenler tarafından en çok tercih edilen saç ekimi yöntemlerindendir. Ekim yapılacak olan bölge için gerekli greftler alınırken var olan saç köklerine herhangi bir zarar gelmez. Choi (kalem) tekniği uygulanarak alınan saç kökleri teker teker ve olabildiğince sık olacak şekilde yerleştirilir. Bu nedenle DHI saç ekimi tekniği ile yapılan saç tasarımlarında en doğal ve en başarılı sonuca kavuşma imkanı doğar. Ayrıca herhangi bir kanal açma, kesi ve dikiş işlemi olmadığından kişi günlük yaşantınıza en kısa sürede dönebilir.

DHI saç ekimi nasıl gerçekleştirilir?

Saç ekimi yaptırmaya karar verdikten sonra öncelikle bir saç ekim uzmanına başvurulur. Öncelikle saç ekim merkezinde bulunan özel cihazlar ile saç analizi yapılır. Bu analizlerde saçın yapısı, kalitesi, dökülme potansiyeli, greft alınacak donör alanının yoğunluğu ve kaliteli greft sayısı hesaplanır. Ayrıca gerekli tetkik ve tahliller yapıldıktan sonra, test sonuçlarının plastik cerrah, dermatolog ya da saç ekim uzmanı tarafından analiz edilmesi gerekir.

Kişinin saç ekimi işlemine uygun olduğu onaylandıktan sonra doktor ile birlikte ekim yapılacak alan belirlenir. Ekim yapılacak bölgenin belirlenmesinde ise şakak ya da tepe bölgesindeki açıklığın büyüklüğü, kaliteli saç kökü sayısı, genetik yapı gibi etmenler rol oynar. Ekim yapılacak bölge çizim ile belirlendikten sonra hangi saç ekim işleminin kişiye en uygun olduğuna karar verilir.

Saç ekim işlemine başlamadan önce sedasyon uzmanı tarafından işlem yapılacak bölgelere en yeni anestezi tekniği olan sedasyon uygulaması yapması gerekir. Bu sayede kişi işlem süresince herhangi bir acı veya ağrı hissetmez.

DHI saç ekimi uygulamasında ekilecek bölge için gerekli olan greftler ense ya da kulak arkası bölgelerinden alınır. Bu greftlerin operasyon sırasında dışarıda bulunduğu süre diğer saç ekimi işlemlerinden daha kısa olduğundan, çok daha sağlıklı ve güçlü saç köklerine sahip olunmasını sağlar. Greftler alınırken saç kökleri ile birlikte etrafında bir miktar doku parçası da bırakılır. Bu greftlerin kalitesinin korunması ve ömrünün uzatılması için alınan dokular, bir solüsyon içerisinde bekletilir.

İşlem esnasında donör bölgeden alınan greftlerin ekimi için saç ekimi yapılacak bölgede herhangi bir delik açılmaz. Alınan saç kökleri Choi pen adı verilen kalemlerin içerisine yerleştirilip ekim yapılır. Choi kalemine yerleştirilmiş saç kökleri açı ve yön belirlendikten sonra iğnenin itme özelliği sayesinde ekim gerçekleştirilir. Saç kökleri, ön saç çizgisi ve saçların doğal çıkış yönüne uygun olarak yerleştirilmesi bu özel kalemler sayesinde gerçekleşir. Operasyon esnasında herhangi bir delik açılmadığı için alınan greftler çok daha hızlı şekilde ekilir bu sayede ekilebilecek kaliteli kök sayısı çoğalır.

Donör bölgeden alınan greftler saçın doğal çıkış yönü ve büyüme açısına göre tek tek yerleştirilir. Ekim sırasında saç çizgisi ve saç rengi pigmenti gibi unsurlar da dikkate alınır. Bu sayede ekim sonucunda en yoğun ve doğal sonuç elde edilmiş olur.

DHI saç ekiminde iyileşme süreci nasıldır?

DHI saç ekimi tekniğinde, herhangi bir kanal açımı olmadığından kabuklanma süresi operasyondan sonra yalnızca 5-6 gün kadar sürer. Yaklaşık 2 hafta sonra dökülme süreci başlar ve bir süre devam eder. 3’üncü aydan sonra ekilen yeni saçlar çıkmaya başlar. Kesin sonuca ulaşmak ise ortalama bir yıl kadardır.

DHI saç ekiminin diğer yöntemlerden farkı nedir?

DHI saç ekimi yöntemi, klasik FUE tekniğinden farklı olarak daha zahmetli ve uzun bir işlemdir. Klasik FUE işleminde saç kökleri aynı anda alınıp sınıflandırılır. Operasyona başlamadan önce uzman tarafından ekim işlemine uygun olacak şekilde hazırlanır. Daha sonra bu greftler ekim yapılacak bölgeye açılan kanalların içine yerleştirilir.

DHI saç ekimi tekniğinde ise saç kökleri tek tek alınır ve beklemeden özel bir kalem ile ekim bölgesine yerleştirilir. Kullanılan bu özel iğneler sayesinde saç kökleri çok daha sık yerleştirilir ve olabildiğince doğal bir sonuç elde edilir.
Klasik FUE tekniğinden farklı olarak kanal açma işlemi yapılmadığı ve dolayısıyla dikiş atılmadığı için iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Diğer saç ekimi yöntemlerinden farklı olarak eğer baş bölgesinde kaliteli greft kalmamışsa, vücudun çeşitli bölgelerinden alınan kıllar (sakal, göğüs) ile de ekim gerçekleştirilebilir.
Ayrıca DHI yöntemi sakal ve kaş ekimi için de kullanılabilen bir yöntemdir.

DHI saç ekiminin avantajları nelerdir?

 • DHI saç ekimi tekniğinde herhangi bir kesi açılmadığı ve kalem tekniği uygulandığı için iz kalma ihtimali yoktur. Ayrıca saç köklerinin alındığı donör bölgeye dikiş atılması gibi bir durum olmadığından iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

 • DHI yönteminin başlıca avantajı donör bölgeden alınan greftlerin tek tek ekilmesinden dolayı sağlanan yoğunluktur. Ekim yapılacak alana saç kökleri yerleştirilirken saçın doğal çıkış yönü, büyüme açısı, saç köklerinin renkleri, doğal saç çizgisi dikkate alınır. Böylece özellikle şakaklar ve saç çizgisi gibi hassas bölgelerde en doğal sonuç elde edilir.

 • Ekim esnasında kullanılan ince uçlu choi pen adı verilen kalemler sayesinde herhangi bir yara izi oluşmaz ve iz kalmaz.

 • DHI yöntemi klasik ekim tekniklerinden farklı olarak çok fazla kök nakline imkan sağladığı için daha fazla saç çıkar ve yoğun sonuçları elde edilir.

 • Klasik FUE yönteminde saçları yıkamak için en az 3 gün beklemek gerekirken, DHI yöntemi ile ekim işleminden sonraki gün saçlar yıkanabilir.

 • İsteğe bağlı olarak ekim işlemi tıraşsız olarak yapılabilir. Kalem tekniğini kullanarak tıraşsız saç ekimi uygulaması özellikle kadınların çok tercih ettiği bir yöntemdir. Uygulama sonrası kişi hızlı bir şekilde sosyal yaşantısına dönebilmektedir.

DHI saç ekimi pahalı bir işlem mi?

DHI saç ekim işlemi yapılırken choi pen (kalem) adı verilen kalem şeklinde özel bir alet kullanılır. Saç ekimi yaptıracağınız hastanenin ya da ekim merkezinin steril olmasına, saç ekim uzmanlarının tecrübesine, son teknoloji cihazların ve en güncel ekim yöntemlerinin kullanılıyor olduğuna emin olun.

Ayrıca ekim işlemi el becerisi gerektirdiğinden, saç ekim uzmanınızın ve ekibinin tecrübeli ve alanında uzman olmaları gerekmektedir. Saç ekimi yaptırırken işlem fiyatının ekilecek greft miktarına, saç yapınıza ve kaliteli saç kökü miktarınıza göre değiştiğini unutmayın. Aynı zamanda DHI saç ekimi yöntemi alınan her bir greftin tek tek ekilmesinden dolayı diğer ekim yöntemlerine oranla daha uzun sürecektir. Gerekirse ekim işlemi 2 seans olarak da yapılabilir. DHI saç ekimi esnasında kullanılan kalem ve iğneler her bir greft için özel olarak kullanıldığından ve tek seferlik olduklarından, klasik FUE tekniğinden biraz daha yüksek fiyatlı olacaktır.

DHI/Implanter Saç Ekimi ile ilgili sıkça sorulan sorular

 • DHI saç ekimi yöntemiyle ekilen saçlar doğal görünür mü?

Ekilen saçlar normal saçlardan ayırt edilemeyecek kadar doğal bir görünüm sağlar.

 • Herkes DHI saç ekimi için uygun mudur?

Saç ekimi yaptırmak isteyen herkes DHI tekniğinden faydalanabilir.

 • DHI saç ekimi yönteminde donör bölge neden önemlidir?

Saç ekiminde donör bölge olarak en çok ense bölgesi tercih edilmektedir. Saç ekimi ancak kişinin kendi kıl köklerinden yapılabildiği için seyrek bir ense beklenen sonucu vermez. Böyle durumlarda ikinci donör alanlara yönelmek gerekir ki bu da doğal görüntüyü olumsuz olarak etkilemektedir.

 • DHI saç ekimi yönteminde greftler bekletilir mi?

DHI yöntemiyle yapılan operasyonların en büyük avantajı saç köklerinin toplanma sonrasında bekletilmemesidir.

RANDEVUALWHATSAPPHATTIÇAĞRIMERKEZİ

Saç Ekimi (1) Saç Ekimi (1)
Saç Ekimi (2) Saç Ekimi (2)
Saç Ekimi (3) Saç Ekimi (3)
Saç Ekimi (4) Saç Ekimi (4)
Saç Ekimi (5) Saç Ekimi (5)
Saç Ekimi (6) Saç Ekimi (6)
Saç Ekimi (7) Saç Ekimi (7)
Saç Ekimi (8) Saç Ekimi (8)
Saç Ekimi (9) Saç Ekimi (9)