omurga-cerrahisi-kucuk kesi

whatsapp-headet

Başlarda ufak ağrılarla hissedilen ve zaman ilerledikçe ağrı kesicilerin de dindiremeyeceği şikâyetlere dönüşen bel fıtığı, tedavi edilmediği takdirde ciddi omurga problemlerine yol açabilir. Cinsiyet ve yaş farkı gözetmeyen bel fıtığından Minimal İnvaziv Cerrahi Yöntemiyle kurtulabilirsiniz.

BEL FITIĞI NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Bel ağrısı, pek çok insanın hayatının bir döneminde yaşamış olduğu, günlük ve iş yaşamlarındaki işlevselliklerini oldukça azaltan bir durum olmakla beraber dünya genelinde yüksek görülme sıklığına sahip olan bir halk sağlığı sorunudur. Bel fıtığı bireylerde günlük yaşam aktivitelerini yapmada zorlanmaya kadar giden kronik ağrıları meydana getirmektedir.

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan bel, vücut yükünü kalçadan bacaklara aktarır. Bu aktarım esnasında, omurlar arasında diskte bozulmalar meydana gelmeye başlar. Diskin normal yapısının zayıflaması ve yırtılması sonucu disk merkezindeki yumuşak dolgunun, çevresine bası yapması ve sinirleri sıkıştırmasına bel fıtığı denir.

BEL FITIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

 • Uzun süre ayakta durmak,
 • Ağır kaldırmak,
 • Fazla kilo,
 • İlerleyen yaş,
 • Mesleki etmenler,
 • Vücutta eşit şekilde dağılan yükün bozulmaya başlaması,
 • Ani ve ters hareketler,
 • Yaşla birlikte vücutta suyun tutulma oranında azalma buna bağlı olarak vücudun esnek yapısını kaybetmesi,
 • Sigara kullanımıyla birlikte disk yapısının bozulması,
 • Hareketsiz yaşam yüzünden kasların güçsüz kalması,
 • Diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıkların var olması,

BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Başlarda hafif bir bel ağrısı ile başlayan bel fıtığı ilerlediğinde ciddi sinir baskılarıyla birlikte yürüme güçlüğü ve idrar kaçırmaya kadar gidebilir.

 • Sırtta ve bacağın arkasına doğru yayılan ağrı,
 • Kas spazmı, öksürme, ıkınma, eğilme, oturma gibi eylemler sırasında artan ağrı,
 • Bacaklarda ve belde uyuşma,
 • Hareket etmede zorlanma,
 • Yürüme güçlüğü,
 • İdrar tutamama.

BEL FITIĞINDA TEŞHİS KOYMA

Bel fıtığının teşhisinde direkt radyografi, elektromyelografi, myelografi, diskografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi ayırıcı tanı sağlayan radyolojik yöntemler kullanılabilmektedir.

BEL FITIĞINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bel fıtığı tanısı konan hastalarda başlangıçta cerrahi tedaviye gereksinim kalmaması açısından konservatif tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Konservatif tedavi; hastanın bilgilendirilmesi ile başlayan, yatak istirahati, ilaç tedavisi, egzersiz ve fiziksel tedavi yöntemlerini içinde barındıran soğuk uygulama, manuelterapi, elektroterapi gibi girişimlerden oluşan birçok yönteme denir. Hastanın cerrahi bir işleme ihtiyaç duymadan normal yaşamına dönmesi amaçlanır.

Konservatif tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda ise cerrahi yöntemlere başvurulur.

MİNİMAL İNVAZİV CERRAHİ YÖNTEMİ (KÜÇÜK KESİ YÖNTEMİ)

Minimal İnvaziv Cerrahi, bel fıtığı, patlamış bel fıtığı, kanal daralması, bel ve bacak ağrılarına sebep olan tüm hastalıkların tedavisinde kullanılan kapalı ameliyat tekniğidir. Küçük kesilerle yapılan ve doku hasarını azaltmayı amaçlayan endoskopik bir işlemdir. Açık ameliyatlarda yapılan 30 cm’lik büyük ve iyileşmesi zaman alan kesiler yerine 1-2 cm’lik küçük kesilerle yapılarak doku hasarı en aza indirilir.

MİNİMAL İNVAZİV CERRAHİ AVANTAJLARI

En büyük avantaj daha az komplikasyon daha çabuk iyileşmedir. Diğer cerrahi yöntemlerden farklı olarak;

 • Hastanede kalış süresi kısadır,
 • Normal yaşam ve iş yaşamına dönüş süresi kısadır,
 • Adele, kemik ve bağ doku maruziyeti daha azdır,
 • Ameliyat sonrası ağrı azdır,
 • Hareket kabiliyeti çabuk kazanılır,
 • İyileşme süreci daha hızlı ve konforludur.

Dünyada ve ülkemizde sınırlı cerrahlar tarafından uygulanan bu yöntem, Hastanemizde Op. Dr. Ümit Murat ERGÜVEN tarafından gerçekleştirilmektedir.

DR. ÜMİT MURAT ERGÜVEN KİMDİR?

Medigold Sağlık Grubu doktorlarından Op. Dr. Ümit Murat ERGÜVEN alanında fark yaratmış bir ortopedisttir.Uzun yıllar görev yaptığı Ankara Numune Hastanesi, Gaziantep Devlet Hastanesi ve Eyüp Devlet Hastanesi gibi birçok hastanede yüzbinlerce hastaya hizmet vermiştir. Ortopedi ve Travmatoloji alanında; Omurga Anterior Cerrahisi, Skolyoz, Kifoz, Kapalı Vidalama, Sırt Ve Bel Bölgesi Cerrahisi, Bacak Uzatma Cerrahisi, Kırık Kemiğin Dışarıdan Tespiti “İlizarov Tekniği”, Diz, Dirsek, Omuz ve Kalça Protezleri vakalarında birçok ameliyat gerçekleştirmiştir. Ayrıca Çocuk Ortopedi ve Travmatoloji alanında; Çarpık Ayak, Kalça Çıkığı, Doğuştan Ayak Deformiteleri hastalıklarında da çalışmaları olmuştur.

Meslek hayatına devam ederken sağlık kurullarında, heyetlerde yer almış ve bilirkişi olarak görev yapmıştır. Akademik kariyerinde başta Japonya olmak üzere Hollanda, İspanya, İtalya ve Kore’de Minimal İnvaziv Omurga Cerrahisi üzerine eğitimler alarak kullanılan yeni teknikleri öncü olarak Türkiye’de de uygulamaya başlamıştır. Ülkemizde uyguladığı bu teknikler hakkında Japonya ve Kore’de belli periyotlarla seminerler sunmuş ve bildiriler yayınlamıştır. Aynı zamanda Türkiye’de ISMISS (Uluslararası Omurga Cerrahisinde Minimal Müdahale Derneği)’ de başkanlık yapmış ve Minimal İnvaziv Cerrahi Kongrelerini düzenlemiştir.

Omurga cerrahisinde yurtdışında ve ülkemizde binlerce ameliyat gerçekleştirmiş olan Dr. ERGÜVEN Ortopedi ve Travmatoloji alanında 20 yıla yaklaşan deneyimiyle hizmet vermeye devam etmektedir. Özellikle Minimal İnvaziv Cerrahi Yöntemi (Küçük Kesi Yöntemi)’ne odaklanan Ergüven omurga cerrahisi tedavilerinden; bel fıtığı, bel kırığı, bel kayması, bel daralması, omurga eğrilikleri, kamburluk, skolyoz, omurga şekil bozuklukları ve kapalı bel ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirmektedir.

İletişim: 0531 104 36 16

whatsapp-headet

Bilgi İçin Formu Doldurun Sizi Arayalım