PROF. DR. SEMİHA ENGİN KANSER MERKEZİMİZDE

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam pretium nisi mauris. Etiam quis mi in quam scelerisque sodales sit amet id leo. Quisque finibus diam imperdiet magna sagittis elementum.

Meniere hastalığı tam olarak tedavi edilemez, fakat atakların şiddeti ve sıklığı ilaçlarla azaltılabilir. En sık olarak 40 ila 60 yaşları arasındaki kadınlarda görülen hastalık yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Fransız doktor Prosper Menière tarafından 1861'de tanımlanan hastalığa onu tanımlayan doktorun adı verilmiştir.

Meniere hastalığı nedenleri nelerdir?

Meniere hastalığının nedeni henüz açıklığa kavuşturulmamıştır. Hastalığın ortaya çıkışında kalıtımın bir rol oynayıp oynamadığı ya da daha önceki bir travmatik iç kulak hasarının Meniere hastalığına neden olup olamayacağı hala tartışılmaktadır.

İç kulakta bulunan salyangoz şeklindeki denge organı 3 bölümden oluşur. Bu bölümlerin ikisi perilenfatik sıvı adı verilen potasyum bir sıvı ile doludur. Bu sıvının çeşitli faktörlere bağlı olarak aşırı üretimi iç kulakta basınç artışına yol açarak Meniere hastalığına neden olur. Sebebi tam olarak bilinmese de bazı alerjiler ya da enfeksiyonların sıvının aşırı üretimine neden olduğu düşünülmektedir.